Oopsie лепчиња/Oopsie bread

Ова се кето „лепчиња„ кои многу лесно и брзо се прават, нема многу маткање во кујна, можат да се замрзнат, а единствена маана им е тоа што излегуваат многу малку. 🙂 Потребно 6 јајца200 гр крем сирење или кремаста урдамалку сол2 гр прашак за пецивосусам/ким, опционално Жолчките се соединуваат со крем сирењето или урдата, се…… Продолжи со читање Oopsie лепчиња/Oopsie bread

Домашна салама/Domaća salama

Од немање веќе идеи што да јадам за доручек, а саламите во ЛЦХФ исхраната не се дозволени заради конзервансите, адитивите и другите отровчиња кои што ги содржат, решив да екпериментирам и да пробам сама да си направам своја салама. Дома имав една одредена количина на пилешки стек (филе), па решив да го „жртвувам„ во име…… Продолжи со читање Домашна салама/Domaća salama

Поширано јајце/Poširano jaje

Ги сакам мрзеливите викенди. Недела, некогаш еден од најомразените денови, стана „мој„ ден. Ден, кој во потполност си го посветувам себеси и се разгалувам до максимум. Па да почнеме со разгалувањето од почеток. Од појадокот. Домашно подготвена пилешка салама, поширано јајце, путер врз леб без брашно. И кефир. Нема поубав почеток на денов кој доаѓа.…… Продолжи со читање Поширано јајце/Poširano jaje

ЛЦХФ американски палачинки со спанаќ/ LCHF američke palačinke sa špinatom

Во претходниот пост, ви напишав дека купениот спанаќ со кој имав намера да правам нешто сосема трето, доби оскаровска улога, не една, туку две во одличните рецепти за суфле и американски палачинки од спанаќ. За подготовка на овие палачинки кои се во потполност според принципите на ЛЦХФ исхраната, потребна ви се истите состојки како и…… Продолжи со читање ЛЦХФ американски палачинки со спанаќ/ LCHF američke palačinke sa špinatom

Суфле од спанаќ и фета сирење/Nabujak od špinata i feta sira

Викенд е. А, викендите ги сакам бидејќи наутро ми оставаат можност повеќе да се задржам во кујна и да експериментирам. Спанаќот за овој рецепт ми беше купен за нешто друго, меѓутоа утринава маестрално си ја одигра својата улога, не во еден, туку во два совршена рецепта: суфле од спанаќ и фета сирење и ЛЦХФ американски…… Продолжи со читање Суфле од спанаќ и фета сирење/Nabujak od špinata i feta sira

Леб без брашно/Hljeb bez brašna

Совршен рецепт за леб за луѓето кои што практикуваат исхрана сиромашна со јаглени хидрати, а богата со масти. Како и кај Хроно начинот на исхрана и ЛЦХФ (малку јаглени хидрати – повеќе масти) исхраната се базира на низок удел на јаглени хидрати, но акцентот го става на зголемениот внес на масти. Во нашето тело се…… Продолжи со читање Леб без брашно/Hljeb bez brašna

Домашна, здрава Нутела/Domaća, zdrava Nutela

Од неодамна сум на LCHF прехрана и душа ми гори за нешто слатко. 🙂 Акав на Интернет со денови, гледајќи што можам да смандрљам, а да може да се јаде. 🙂 Гледајќи така едно чудо сајтови, цело време ми излегуваше рецепт за Нутела. И скоро секаде идентичен, во смисла на состојките, но не и во…… Продолжи со читање Домашна, здрава Нутела/Domaća, zdrava Nutela