Хамбургер пецива

Дома, ептен сме си по тестата. Cи љубиме: кифлички, пити, зелници, мал милион слатки и оние, најобични пецива. Кога правам Pulled pork, ако не ме мрзи и ако имам време, ги правам овие пецива. Одлични се и за сите видови на сендвичи. Потребно 550 – 600 гр меко брашно тип 400 300 мл топло млеко…… Продолжи со читање Хамбургер пецива

Pulled pork

Рецептов е измислен за оние кои што не многу милуваат да се мотаат во кујна и да му дишат во врат на јадењето кое што го готват. Идеален неделен ручек кој се прави сам. 🙂 Меѓутоа, за да дојдеме до фазата „ручеков сам се прави„, потребна ни е претходна подготовка, односно време за маринирање на…… Продолжи со читање Pulled pork

Pasta fresca

Pasta fresca или во превод свежа тестенина или популарно наречена, паста. Јас и брат ми пораснавме на шпагети болоњез и макарони со сирење, а и ден денес си ги милуваме. Во денешно време на пазарот можат да се најдат мал милион тестенини, но одговорно тврдам дека нема ниту една која по квалитет и вкус може…… Продолжи со читање Pasta fresca

Кисели краставички

Уште малку и време е за зимница. Рецептов е од тетратката на мајка ми, не знам од каде го препишала, ама знам дека секоја година кога подготвувам зимница овие краставички се дел од неа. Специфично за овој рецепт е тоа што пресолот не се прави одеднаш за целата количина на краставички, туку се одредува „по…… Продолжи со читање Кисели краставички

Вариво од месо и грашок

Траумите од градинка придонесоа до фактот дека не сум голем љубител на варива или манџичиња. Меѓутоа, како времето си поминува, а јас стареам полека почнуваат да се раѓаат симпатии кон одредени варива меѓу кои спаѓа и оваа едноставна варијанта на вариво од месо и грашок. Ова вариво го сакам со месо и тоа само од…… Продолжи со читање Вариво од месо и грашок

Индијанки

Се сеќавате ли на овие колачи? Индијанки, еклери, шампита, тулумби, баклава? Индијанките се потсетник на едно безгрижно време на игра и детски лудории. На мрзелива недела и индијанки во лимено чинивче и кригла студена боза. Еден малечок омаж за тоа време. Потребно: Тесто 6 јајца М големина (во превод, јајца со средна големина) 200 гр…… Продолжи со читање Индијанки