Лажна чизика/Lažna čizika

Чизкејк или торта од сирење. Чизкејкот е десерт кој или го сакаш на прва или ќе бегаш од него. Постојат повеќе варијанти, но мислам дека најпознат е New York style cheesecake. Искрено, мене не ме бендисува многу, многу. Јас сум си повеќе љубител на непечени варијанти на ваков вид на десерт. Ех, со оглед на фактот дека…… Продолжи со читање Лажна чизика/Lažna čizika

Хамбургер пецива

Дома, ептен сме си по тестата. Cи љубиме: кифлички, пити, зелници, мал милион слатки и оние, најобични пецива. Кога правам Pulled pork, ако не ме мрзи и ако имам време, ги правам овие пецива. Одлични се и за сите видови на сендвичи. Потребно 550 – 600 гр меко брашно тип 400 300 мл топло млеко…… Продолжи со читање Хамбургер пецива

Pulled pork

Рецептов е измислен за оние кои што не многу милуваат да се мотаат во кујна и да му дишат во врат на јадењето кое што го готват. Идеален неделен ручек кој се прави сам. 🙂 Меѓутоа, за да дојдеме до фазата „ручеков сам се прави„, потребна ни е претходна подготовка, односно време за маринирање на…… Продолжи со читање Pulled pork

Pasta fresca

Pasta fresca или во превод свежа тестенина или популарно наречена, паста. Јас и брат ми пораснавме на шпагети болоњез и макарони со сирење, а и ден денес си ги милуваме. Во денешно време на пазарот можат да се најдат мал милион тестенини, но одговорно тврдам дека нема ниту една која по квалитет и вкус може…… Продолжи со читање Pasta fresca

Кисели краставички

Уште малку и време е за зимница. Рецептов е од тетратката на мајка ми, не знам од каде го препишала, ама знам дека секоја година кога подготвувам зимница овие краставички се дел од неа. Специфично за овој рецепт е тоа што пресолот не се прави одеднаш за целата количина на краставички, туку се одредува „по…… Продолжи со читање Кисели краставички

Вариво од месо и грашок

Траумите од градинка придонесоа до фактот дека не сум голем љубител на варива или манџичиња. Меѓутоа, како времето си поминува, а јас стареам полека почнуваат да се раѓаат симпатии кон одредени варива меѓу кои спаѓа и оваа едноставна варијанта на вариво од месо и грашок. Ова вариво го сакам со месо и тоа само од…… Продолжи со читање Вариво од месо и грашок

Индијанки

Се сеќавате ли на овие колачи? Индијанки, еклери, шампита, тулумби, баклава? Индијанките се потсетник на едно безгрижно време на игра и детски лудории. На мрзелива недела и индијанки во лимено чинивче и кригла студена боза. Еден малечок омаж за тоа време. Потребно: Тесто 6 јајца М големина (во превод, јајца со средна големина) 200 гр…… Продолжи со читање Индијанки