Пире од карфиол/Pire od karfiola

Ако мислевте дека немам веќе идеи што со карфиолот кој што уште малку и на уши ќе почне да ми излегува, сте се зезнале, ха! Денес за ручек, свински кременадли и пире од карфиол. За младунче, помфрит оти на кутриот од карфиол му е преку глава. Од кременадлите не ни е преку глава, дека месождери, не…… Продолжи со читање Пире од карфиол/Pire od karfiola

Магичните комбинации на Софка: Морков салата :)

Не, ова не е мој рецепт, туку на Софка. Не ја знаете која е? А, бе онаа од дуоно „Софка за двајца„. 🙂 Ја следам на off net уште од првиот рецепт. Некако ми легна нејзниот лежерен стил на пишување на рецепти, а иста таква лежерност ги краси и нејзините рецепти. Пред неколку месеци правев…… Продолжи со читање Магичните комбинации на Софка: Морков салата 🙂

Домашна салама/Domaća salama

Од немање веќе идеи што да јадам за доручек, а саламите во ЛЦХФ исхраната не се дозволени заради конзервансите, адитивите и другите отровчиња кои што ги содржат, решив да екпериментирам и да пробам сама да си направам своја салама. Дома имав една одредена количина на пилешки стек (филе), па решив да го „жртвувам„ во име…… Продолжи со читање Домашна салама/Domaća salama

Поширано јајце/Poširano jaje

Ги сакам мрзеливите викенди. Недела, некогаш еден од најомразените денови, стана „мој„ ден. Ден, кој во потполност си го посветувам себеси и се разгалувам до максимум. Па да почнеме со разгалувањето од почеток. Од појадокот. Домашно подготвена пилешка салама, поширано јајце, путер врз леб без брашно. И кефир. Нема поубав почеток на денов кој доаѓа.…… Продолжи со читање Поширано јајце/Poširano jaje

ЛЦХФ американски палачинки со спанаќ/ LCHF američke palačinke sa špinatom

Во претходниот пост, ви напишав дека купениот спанаќ со кој имав намера да правам нешто сосема трето, доби оскаровска улога, не една, туку две во одличните рецепти за суфле и американски палачинки од спанаќ. За подготовка на овие палачинки кои се во потполност според принципите на ЛЦХФ исхраната, потребна ви се истите состојки како и…… Продолжи со читање ЛЦХФ американски палачинки со спанаќ/ LCHF američke palačinke sa špinatom

Суфле од спанаќ и фета сирење/Nabujak od špinata i feta sira

Викенд е. А, викендите ги сакам бидејќи наутро ми оставаат можност повеќе да се задржам во кујна и да експериментирам. Спанаќот за овој рецепт ми беше купен за нешто друго, меѓутоа утринава маестрално си ја одигра својата улога, не во еден, туку во два совршена рецепта: суфле од спанаќ и фета сирење и ЛЦХФ американски…… Продолжи со читање Суфле од спанаќ и фета сирење/Nabujak od špinata i feta sira

Леб без брашно/Hljeb bez brašna

Совршен рецепт за леб за луѓето кои што практикуваат исхрана сиромашна со јаглени хидрати, а богата со масти. Како и кај Хроно начинот на исхрана и ЛЦХФ (малку јаглени хидрати – повеќе масти) исхраната се базира на низок удел на јаглени хидрати, но акцентот го става на зголемениот внес на масти. Во нашето тело се…… Продолжи со читање Леб без брашно/Hljeb bez brašna