Ролатчиња со кисела зелка и сушени домати/Sauerkraut and dried tomatoes rolls

Многу сакам вакви полнети теста. Филовите се различни, во зависност од сезоната и годишните времиња. Зимно време, примат секогаш има киселата зелка, но уште повеќе сушените домати со лук и провансалски тревки, кои обилно ги „давам„ во сериозна количина маслиново масло. Се прават едноставно, вкусни се и меки како памук. Потребно За тестото 500 гр…… Продолжи со читање Ролатчиња со кисела зелка и сушени домати/Sauerkraut and dried tomatoes rolls

Сипкава пита од јаболки/Mrvičasta pita od jabuka

Прекрасна е, неодолива, вистински рај за сите сетила. Тоа е таа, нејзиното височество, „Сипкава пита од јаболки и ореви„. Изворниот рецепт го најдов на еден друг кулинарски сајт и после првото пробување, питава ја ставивме на домашниот редовен колачарски репертоар. Со време состојките се менуваа, но главниот адут – тестото за оваа пита, си остана…… Продолжи со читање Сипкава пита од јаболки/Mrvičasta pita od jabuka

Леб без брашно/Hljeb bez brašna

Совршен рецепт за леб за луѓето кои што практикуваат исхрана сиромашна со јаглени хидрати, а богата со масти. Како и кај Хроно начинот на исхрана и ЛЦХФ (малку јаглени хидрати – повеќе масти) исхраната се базира на низок удел на јаглени хидрати, но акцентот го става на зголемениот внес на масти. Во нашето тело се…… Продолжи со читање Леб без брашно/Hljeb bez brašna

Турско пиде/Tursko pide

Младунче број 2 ги обожува! Ретко ги правам, бидејќи тешко запира човек со јадењето, па после си плачеме кога ќе застанеме на вага. Меѓутоа, веќе неколку дена пека за „турски пици„, како што ги нарекува, па мајка реши да го разгали за денешниов, неделен ручек. Потребно Тесто: околу 500 гр меко брашно тип 400 200…… Продолжи со читање Турско пиде/Tursko pide

Брз бурек/Brzi burek

Ова е рецепт од стариот блог, кој имаше преку 45 000 гледања. Еден многу едноставен рецепт, совршен за викендски доручеци. Се прави со готови кори, па е идеален и за оние кои што не се вешти во развлекување на кори за пити. Го правам долго време, порано додека кркавме повеќе теста ни беше на редовното мени…… Продолжи со читање Брз бурек/Brzi burek

Хамбургер пецива

Дома, ептен сме си по тестата. Cи љубиме: кифлички, пити, зелници, мал милион слатки и оние, најобични пецива. Кога правам Pulled pork, ако не ме мрзи и ако имам време, ги правам овие пецива. Одлични се и за сите видови на сендвичи. Потребно 550 – 600 гр меко брашно тип 400 300 мл топло млеко…… Продолжи со читање Хамбургер пецива

Pasta fresca

Pasta fresca или во превод свежа тестенина или популарно наречена, паста. Јас и брат ми пораснавме на шпагети болоњез и макарони со сирење, а и ден денес си ги милуваме. Во денешно време на пазарот можат да се најдат мал милион тестенини, но одговорно тврдам дека нема ниту една која по квалитет и вкус може…… Продолжи со читање Pasta fresca