Едноставна салата со морски плодови/Jednostavna salata sa plodovima mora

После доооолго, дооолго, долго време, вчера во Мордор времето беше прекрасно. Не многу ладно, небото обоено во синило и сонце, онака што буквално ти ги гали образите. И решив после два месеца колата да ја однесам на перење, да сркнам еден чај со другарка ми после тренинг и да одам да испазарам нешто за денешниот…… Продолжи со читање Едноставна салата со морски плодови/Jednostavna salata sa plodovima mora

Ароматични пилешки раженчиња/Aromatični pileći ražnjići

Еве ме пак со брзите ручечиња! 🙂 Не дека не сум фан на ручеци кои што (сами) се прават со часови, ама денес е недела, знаете нели? „Мојот„ ден. И затоа денес не сакам премногу време да поминувам во кујна. Имам поважни работи. Како на пример, филмски маратон! Јеееј! 🙂 Иако се направени од пилешки…… Продолжи со читање Ароматични пилешки раженчиња/Aromatični pileći ražnjići

Магичните комбинации на Софка: Морков салата :)

Не, ова не е мој рецепт, туку на Софка. Не ја знаете која е? А, бе онаа од дуоно „Софка за двајца„. 🙂 Ја следам на off net уште од првиот рецепт. Некако ми легна нејзниот лежерен стил на пишување на рецепти, а иста таква лежерност ги краси и нејзините рецепти. Пред неколку месеци правев…… Продолжи со читање Магичните комбинации на Софка: Морков салата 🙂

Печена Хокаидо тиква/Pečena Hokaido bundeva

Есента ја сакам заради тоа што е време за печење на тикви. Вкусни, мирисни, меки, се топат во устата. Есенските тикви имаат таква структура на месото, да се подложни на експериментирање во смисла на начините на кои што може да се подготват. Варени, печени, пржени, солени, слатки, пикантни. Од нив се прават прекрасни слатки пити,…… Продолжи со читање Печена Хокаидо тиква/Pečena Hokaido bundeva

Coleslaw салата/Coleslaw salata

Една од најпознатите американски салати. Едноставно се подготвува и може да стои неколку дена во фрижидер без да изгуби од квалитетот. Има повеќе варијанти како се прави, со додавање на кисело јаболко, на павлака и мајонез, само со павлака, само со мајонез, со кромид, без кромид…. Еве ја мојата варијанта на Coleslaw. Не може да…… Продолжи со читање Coleslaw салата/Coleslaw salata