Oopsie лепчиња/Oopsie bread

Ова се кето „лепчиња„ кои многу лесно и брзо се прават, нема многу маткање во кујна, можат да се замрзнат, а единствена маана им е тоа што излегуваат многу малку. 🙂 Потребно 6 јајца200 гр крем сирење или кремаста урдамалку сол2 гр прашак за пецивосусам/ким, опционално Жолчките се соединуваат со крем сирењето или урдата, се…… Продолжи со читање Oopsie лепчиња/Oopsie bread

Ролатчиња со кисела зелка и сушени домати/Sauerkraut and dried tomatoes rolls

Многу сакам вакви полнети теста. Филовите се различни, во зависност од сезоната и годишните времиња. Зимно време, примат секогаш има киселата зелка, но уште повеќе сушените домати со лук и провансалски тревки, кои обилно ги „давам„ во сериозна количина маслиново масло. Се прават едноставно, вкусни се и меки како памук. Потребно За тестото 500 гр…… Продолжи со читање Ролатчиња со кисела зелка и сушени домати/Sauerkraut and dried tomatoes rolls

Зимски пинџур/Zimski pindžur

Летоска кога бев во Скопје, мајка ми ми купи неколку килограми благ и лут пипер од локалното гранапче. Секое лето се товарам со зеленчук и овошје купени во Скопје и си ги носам во Мордор. Не знаете, ама во Мордор немаат пиперки. Мислам имаат бабури и уште еден вид на големи дебели меснати пиперки кои…… Продолжи со читање Зимски пинџур/Zimski pindžur

Домашна салама/Domaća salama

Од немање веќе идеи што да јадам за доручек, а саламите во ЛЦХФ исхраната не се дозволени заради конзервансите, адитивите и другите отровчиња кои што ги содржат, решив да екпериментирам и да пробам сама да си направам своја салама. Дома имав една одредена количина на пилешки стек (филе), па решив да го „жртвувам„ во име…… Продолжи со читање Домашна салама/Domaća salama

Поширано јајце/Poširano jaje

Ги сакам мрзеливите викенди. Недела, некогаш еден од најомразените денови, стана „мој„ ден. Ден, кој во потполност си го посветувам себеси и се разгалувам до максимум. Па да почнеме со разгалувањето од почеток. Од појадокот. Домашно подготвена пилешка салама, поширано јајце, путер врз леб без брашно. И кефир. Нема поубав почеток на денов кој доаѓа.…… Продолжи со читање Поширано јајце/Poširano jaje