Мармалад од тиквички/Marmelada od tikvica

Да, да. Од тиквички и тоа од оние што ги кркаме похувани, од кои што правиме салата со лукче, магдонос и оцет. Е, од тие! 🙂 Годинава, машала тиквички кај Буби во бавча. Дремат во фрижидер веќе неколку дена, а јас не стигнувам да направам нешто од нив. Жал ми е да пропаднат така, неискористени…… Продолжи со читање Мармалад од тиквички/Marmelada od tikvica

Кисели краставички

Уште малку и време е за зимница. Рецептов е од тетратката на мајка ми, не знам од каде го препишала, ама знам дека секоја година кога подготвувам зимница овие краставички се дел од неа. Специфично за овој рецепт е тоа што пресолот не се прави одеднаш за целата количина на краставички, туку се одредува „по…… Продолжи со читање Кисели краставички