Шпагети од тиквички со соте од пилешко/Špagete od tikvica sa soteom od piletine

Е, до сега ве давев со карфиол, а од сега со тиквички! 🙂

Мошне едноставен и брз начин на подготовка на шпагети од тиквички. Шпагетите од тиквички се одлична алтернатива за оние луѓе кои што од различни причини не конзумираат житарки.

Дадените количини се за 3 лица.

Соте од пилешко бело месо:

Потребно

 • 300 гр пилешко бело месо
 • 1 поголема или 2 помали главици кромид
 • 2 лажици Ворчестер сос
 • сол, по вкус
 • бибер, по вкус
 • 2 лажици маслиново масло

Шпагети од тиквички:

Потребно

 • 5 средно големи тиквички
 • 1 лажичка сол

Прво го правиме сотето од пилешкото. На тава со врело масло го ставаме ситно исечканиот кромид и го пржиме додека не се застакли. Му го додаваме, на коцки исеченото пилешко месо и пржиме додека месото не фати боја. Го додаваме Ворчестер сосот, солта (внимателно, овој сос во себе содржи сол) и биберот и околу 100 мл вода и на јак оган пржиме додека не испари водата од тавата.

3

Тиквичките ги миеме, им ги отсекуваме краевите и со алатка за шпагети, правиме долги, тенки резанци. Ги вариме кратко, околу 5 минути во зовриена вода во која има една лажичка сол. Ги процедуваме низ цедалка и тоа е тоа.

===========================================================

Brza i ukusna alternativa za špagete, za osobe koje iz različitih razloga ne konzumiraju žitarice.

Date količine su za 3 osobe.

Sote od piletine:

Potrebno:

 • 300 gr pilećeg filea
 • 1 velika ili 2 manje glavice luka
 • 2 kašike Worčester sosa
 • so, po ukusu
 • biber, po ukusu
 • 2 kašike maslinovog ulja

Špagete od tikvica

Potrebno:

 • 5 srednje velikih tikvica
 • 1 kašičica soli

Prvo radimo sote od piletine. U tavi, na vrelom ulju ispržimo nasjeckani luk dok ne zastakli, te dodamo na kockice isječenu piletinu. Pržimo dok piletina ne promijeni boju. Dodamo Worčester sos, so (pažljivo ovaj sos je slan), biber i 100 ml vode i pržimo na jakoj vatri dok voda na ispari.

4

Tikvice operemo i odrežemo im oba kraja, te ih spravicom za špagete izrežemo na dugačke rezance. Špagete kuhamo u vreloj posoljenoj vodi, 5 minuta, zatim ocijedimo ih u cjedilu i serviramo.

Advertisements

Напишете коментар

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s