Сладолед од банана/Sladoled od banane

Значи, полесен, а поздрав сладолед, амин!

Вкусна ужинка или пак десерт, за сите љубители на сладоледи. Со една главна состојка добивате максимално уживање во ова слатко задоволство.

1

А, се подготвува на следниот начин:

Најпрво бананата се става во замрзнувач, за потполно да се замрзне. Јас тоа го сторив вечер пред подготовката.

Следниот ден или пак после неколку часа (проверете дали е замрзната), бананата се вади од замрзнувачот, се остава едно десетина минути малку да попушти, се лупи од кората и се сецка на средно големи парчиња. Парчињата банана се мелат во сецко/мултипрактик додека не се створи маса која по изгледот потсетува на сладолед. Се сервира во чаши, а одозгора се посипува со неколку толчени бадеми.

3

Наведената количина е за едно лице. Значи, за две порции ви се потребни 2 банани. По желба можете да си додадете и топено чоколадо, чоколадни трошки, печени, дробени лешници, изборот е бесконечен.

===========================================================

Zdrava i brza poslastica od banane, koja se priprema izuzetno lako.

Potrebno:

  • 1 banana = jedna osoba

Najprije bananu stavite u zamrzivač da se smrzne. Ja sam to uradila večer prije. Slijedeći dan ili nakon nekoliko sati (provjeriti da li je banana zamrznuta, ako nije, sačekajte da zamrzne), izvaditi bananu iz zamrzivača i ostaviti je desetak minuta da malo otpusti. Zatim je oguliti i nasjeckati na manje komade. Staviti komade banane u secku ili u blenderu i smrviti je u pire. U biti trebate dobiti masu koja izgledom podsjeća na sladoled.

Servirajte u rashlađenim čašama i odozgo dodajte dodatke po želji, tipa: tečni čokoladni preliv, čokoladne mrvice, mrvljene napolitanke, med, lješnjake i sl. Ja sam stavila par drobljenih, pečenih badema.

 

Advertisements

Напишете коментар

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s