Полнети лигњи/Punjene lignje

Со младунче број 2 се договоривме да почнеме да правиме седмични менија за ручеците. Не дека многу се придржуваме кон реченото, ама не е до нас. 🙂 Ги видов во еден од локалните маркети и си велам, „па добро, денес не мора риба, ќе правам лигњи вулгарис и овие пливаат па нема многу да одскокнеме…… Продолжи со читање Полнети лигњи/Punjene lignje

Пица од карфиол/Pizza od karfiola

Продолжуваме со серијалот рецепти со карфиол! 🙂 Не дека од што многу го сакам, туку од што морам да го јадам, бидејќи е намирница со низок гликемијски индекс и има таканаречени „негативни калории„. Оваа пица се прави многу лесно. Едноставна, мошне заситна и со привремено чувство дека божем јадете пица. 🙂 Секако дека „тестото„ од…… Продолжи со читање Пица од карфиол/Pizza od karfiola

Лосос со пире од брокула/Losos sa pireom od brokule

Многу сакам лосос! Печен, пржен, димен, на крекерче со малку лимон, маслиново масло и бибер..ммммм мљац! 🙂 Овде, не можам да го најдам освен замрзнат, па иако се работи за упитен квалитет кој никако не кореспондира со цената, сепак се наоѓа на нашата трпеза. Со оглед дека морам да избегнувам „нездрави„ јагленохидрати, се одлучив за пире…… Продолжи со читање Лосос со пире од брокула/Losos sa pireom od brokule

Крокети од карфиол/Hash browns od karfiola

Ги видов на една од многубројните ФБ страници за храна, Tasty. И ми фатија око од прва! Му се враќав на рецептот неколку пати синоќа и денес после тренинг отидов да купам свеж карфиол. 🙂 И еве ги, вкусни, ароматични, здрави. Единствена маана им е што од оваа смеса излегуваат толку малку, а дома имате…… Продолжи со читање Крокети од карфиол/Hash browns od karfiola

Брз бурек/Brzi burek

Ова е рецепт од стариот блог, кој имаше преку 45 000 гледања. Еден многу едноставен рецепт, совршен за викендски доручеци. Се прави со готови кори, па е идеален и за оние кои што не се вешти во развлекување на кори за пити. Го правам долго време, порано додека кркавме повеќе теста ни беше на редовното мени…… Продолжи со читање Брз бурек/Brzi burek

Крем супа од Хокаидо тиква/Krem supa od Hokkaido bundeve

Од годишните времиња, најмногу ги сакам пролетта и есента. Периоди кога се раѓа и умира животот. 🙂 Сакам кога есента ќе ги обои ридовите со најубавите бои, од бледо жолта, до крваво црвена. Убавина, која тешко кое око може да ја впие во целост. Но, есенската убавина не се огледа само во облеката на дрвјата,…… Продолжи со читање Крем супа од Хокаидо тиква/Krem supa od Hokkaido bundeve

Печена Хокаидо тиква/Pečena Hokaido bundeva

Есента ја сакам заради тоа што е време за печење на тикви. Вкусни, мирисни, меки, се топат во устата. Есенските тикви имаат таква структура на месото, да се подложни на експериментирање во смисла на начините на кои што може да се подготват. Варени, печени, пржени, солени, слатки, пикантни. Од нив се прават прекрасни слатки пити,…… Продолжи со читање Печена Хокаидо тиква/Pečena Hokaido bundeva