Колач со моркови/Carrot cake

Во фрижидер со денови ми стои изрендан морков на кој што веќе немам што да му правам, па решив еден дел да го искористам за домашна супа со зеленчук, а од другиот дел да направам колач со моркови. Веќе имам правено торта со моркови, но ова е нешто сосема поинакво и далеку посочно од истата.…… Продолжи со читање Колач со моркови/Carrot cake

Oopsie лепчиња/Oopsie bread

Ова се кето „лепчиња„ кои многу лесно и брзо се прават, нема многу маткање во кујна, можат да се замрзнат, а единствена маана им е тоа што излегуваат многу малку. 🙂 Потребно 6 јајца200 гр крем сирење или кремаста урдамалку сол2 гр прашак за пецивосусам/ким, опционално Жолчките се соединуваат со крем сирењето или урдата, се…… Продолжи со читање Oopsie лепчиња/Oopsie bread

Домашни бургери/Homemade burgers

Од секогаш сум сакала добар бургер. Мека земичка која не се рони затоа што е бајата, плескавица која не изгледа како парче гума замаскирана со милион преливи, сосови, помфрити.. Во градов може да се најде добар бургер, но до сега ниту еден не ја оправдал цената во однос на квалитетот. И да. Не ги сакам…… Продолжи со читање Домашни бургери/Homemade burgers

Ролатчиња со кисела зелка и сушени домати/Sauerkraut and dried tomatoes rolls

Многу сакам вакви полнети теста. Филовите се различни, во зависност од сезоната и годишните времиња. Зимно време, примат секогаш има киселата зелка, но уште повеќе сушените домати со лук и провансалски тревки, кои обилно ги „давам„ во сериозна количина маслиново масло. Се прават едноставно, вкусни се и меки како памук. Потребно За тестото 500 гр…… Продолжи со читање Ролатчиња со кисела зелка и сушени домати/Sauerkraut and dried tomatoes rolls

Чоколадна торта со вишни/Chocolate and sour cherry cake

Деновиве прчкав нешто у моето вештерско дувло и можам да ви кажам дека не излезе воопшто лошо, посебно кога ќе ве фати желба за нешто слатко. Тортава или колачов со глазура е мошне едноставен да се направи, не бара сто тенџериња, садови и маталки, сосема ја задоволува потребата за нешто чоколадно, а вишните додатно го…… Продолжи со читање Чоколадна торта со вишни/Chocolate and sour cherry cake

Мини ќофтенца во сос од домати/Mini meatballs in a tomato sauce

Хелоууу, некој реши да и се врати на старата љубов, блогирањето. Ме немаше долго време, не дека лешкарев, ама некако ми спласна желбата за готвење и фотографирање минатата година… Но, добро рекле, стара љубав заборава нема па така, одлучив да си се вратам на двете љубови, готвењето и фотографирањето. Нема секогаш да фоткам со фотоапарат,…… Продолжи со читање Мини ќофтенца во сос од домати/Mini meatballs in a tomato sauce

Мус од јагоди/Mus od jagoda

Значи, од кога ќе стасаат јагодите, им се дешава помор! 🙂 Алергична на истите, но сепак не престанувам да ги јадам. И да! Се чешам и се праам дека не ми е ништо. 🙂 Во време кога е сезоната на јагоди, после оние јагода и шеќер вулгарис, најмногу сакам јагоди со шлаг. Се сеќавам кога…… Продолжи со читање Мус од јагоди/Mus od jagoda